Menu

Dlaczego warto interesować się neuronauką?

Neuronauka - Dlaczego warto

O neuronauce napisałam już na tym blogu naprawdę sporo. Z artykułów z ostatnich miesięcy mogłeś dowiedzieć się najważniejszych informacji o mózgu, ale też o tym, czym w ogóle jest neuronauka, neurobiologia, neuropsychologia, neuroinformatyka, neurologia, neurochirurgia, neuroobrazowanie, czy neuroetyka. Co więcej, pisałam też między innymi o świadomości, ewolucji układu nerwowego, medytacji, fitnessie mózgu (zwanego też neurobikiem), mitach neuronaukowych, wpływie stresu na mózg oraz o postrzeganiu czasu. Dla mnie to wszystko jest niesamowicie wciągające, ale po kilku konwersacjach dotarło do mnie, że nie wszyscy rozumieją, jak istotne i wartościowe jest zdobywanie wiedzy w tym zakresie. Stąd pomysł na dzisiejszy wpis, w którym opiszę, dlaczego w ogóle warto poświęcać czas na neuronaukę.

Dlaczego interesować się neuronauką?

Co mnie tak kręci w nauce o mózgu?

Na początku chciałabym przedstawić kilka powodów, które sprawiają, że mózg to dla mnie temat bezapelacyjnie ciekawy. Wiele z tych powodów to po prostu pytania, na które chciałabym znaleźć odpowiedź.

Mózg jest siedzibą świadomości

Szczególne „fory” ma mózg ludzki i dzięki niemu możemy prowadzić filozoficzne rozważania. Możemy być nie tylko świadomi czyhającego zagrożenia, swoich potrzeb fizjologicznych, czy położenia, ale też emocji, pragnień i dążeń. Jak to jest w ogóle możliwe?

* jest siedzibą wyjątkowości

Każdy mózg jest unikalny. Dwie osoby o tak, z pozoru, podobnych mózgach widzą świat zupełnie inaczej. Dlaczego tak jest?

* jest niezastąpiony

Możemy zrobić przeszczep płuc, czy nerek, a nawet serca! Jednak przeszczep mózgu, czy sztuczny mózg nie są wykonalne. Ten organ jest tak unikalny, że nie da się go ani podrobić, ani zastąpić.

* dużo się w nim dzieje pomimo pozornego braku akcji

Gdyby tak teraz zajrzeć do zdrowego, funkcjonującego mózgu, najprawdopodobniej nie zobaczylibyśmy żadnych spektakularnych wydarzeń gołym okiem. Między innymi z tego powodu, historycznie patrząc, mózg zaczął być eksplorowany stosunkowo późno. Wyglądał mało ekscytująco w porównaniu do płuc zmieniających objętość, czy serca pompującego krew.

* tak wiele o nim jeszcze nie odkryto

To jest naprawdę zadziwiające, że multum grup badawczych na świecie pracuje dzień w dzień nad tym, żeby dowiedzieć się, jak dokładnie działa mózg, a nadal tyle nie odkryto! Każde laboratorium dokłada swoją cegiełkę do ogólnoświatowej wiedzy o mózgu, ale mam wrażenie, że ciężko jest złożyć ją całą w całość.

* jesteśmy świadkami ogromnego rozwoju wiedzy na ten temat

Ten punkt łączy się nierozerwalnie z poprzednim. Przez to, że wiele jeszcze nie wiadomo, a mnóstwo ludzi pracuje nad tym tematem, to każdego dnia docierają do nas nowe informacje o tym, jak działa mózg i reszta układu nerwowego. Ta wiedza jest „żywa” i odkrywana na naszych oczach. To ogromny przywilej i powinniśmy sobie z niego zdawać sprawę.

Dlaczego dążyć do wiedzy, jak działa mózg?

Dzięki zgłębianiu wiedzy o mózgu możesz dowiedzieć się, jak to się dzieje, że poniższe działania są możliwe! Mózg kontroluje wszystkie organy i to za jego sprawą…

Podsumowanie: dlaczego warto interesować się neuronauką?

Patrząc z większego dystansu, wiedza o neuronaukach bardzo zmienia perspektywę patrzenia na świat. Możemy zahaczyć o uważność, czyli mindfulness – warto kilka razy w ciągu dnia zdać sobie sprawę z tego, że każda czynność, którą wykonujemy, możliwa jest dzięki poprawnej pracy naszego mózgu. Zatrzymajmy się chwilę nad tą myślą i doceńmy to!

Genialnego dnia!

No Comments

    Leave a Reply