Dziś drugi wpis z serii „Jak zostać neuronaukowcem?”. Tydzień temu opisałam szereg porad dla studentów i absolwentów kierunków studiów niezwiązanych z nauką o mózgu. Dziś jednak chciałabym się skupić na osobach, które wybór kierunku mają jeszcze przed sobą. Nie wiesz, jakie neuronaukowe kierunki studiów masz do wyboru, ale wiesz, że interesuje Cię mózg? Wiedz, że niezależnie od tego, jakie przedmioty będziesz zdawać na maturze, możesz zostać neuronaukowcem. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak zostać m.in. neurobiologiem, psychologiem, neurochirurgiem czy neuroinformatykiem. Skupimy się na tym, jaki kierunek wybrać i co zrobić, żeby tam się dostać.
* Dane, na których się opieram, dotyczą kierunków stacjonarnych w roku 2020 *
Olimpiady
Na samym początku chciałabym podkreślić, że jeśli masz czas i możliwości, to zastanów się nad wzięciem udziału w jakiejś olimpiadzie. Często jest tak, że jeśli jesteś laureatem olimpiady z przedmiotu maturalnego, który liczy się przy rekrutacji na dany kierunek, to skutkuje to automatycznie zaliczoną rekrutacją.
Przykład-ciekawostka: jako że przeróżne języki obce liczą się przy zdawaniu na Neurobiologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, to jeśli jesteś np. laureatem Olimpiady Języka Białoruskiego, to masz maksymalną liczbę punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Warto jednak, żebyś się upewnił na stronie danego kierunku, czy dana olimpiada akurat jest liczona.
Co zdawać na maturze?
Jeśli wybór przedmiotów, które będziesz zdawać na maturze masz jeszcze przed sobą, to ten post powinien Ci rozjaśnić, co powinieneś wybrać, żeby robić to, co będzie Cię kręcić najbardziej. Jeśli jednak wybór jest już za Tobą, to poniżej znajdziesz informacje o tym, na jakie neuro-kierunki możesz aplikować, zdając dany przedmiot na maturze. Edit: Dodam, że dopiero po napisaniu posta uświadomiono mnie, że od kilku lat nie można zdawać na maturze na poziomie podstawowym takich przedmiotów jak biologia, czy chemia 🙂
Jakie neuronaukowe kierunki studiów mam do wyboru?
Neurobiologia
Uniwersytet Jagielloński, Neurobiologia, studia I stopnia
Jeśli chcesz zmaksymalizować swoje szanse na dostanie się na neurobiologię na Jagiellonkę, to przedmiotami, które liczą się najbardziej są biologia oraz chemia. Oba te przedmioty mają wagę „2”, podczas gdy fizyka, filozofia, matematyka, informatyka oraz języki obce mają wagę „1”. Uwaga: nie są brane pod uwagę wyniki z poziomu podstawowego! Więcej na stronie internetowej rekrutacji.
Neurobiologia na II stopniu
Dodam, że jest też neurobiologia w Poznaniu (prowadzona przez 3 uniwersytety na raz), ale dopiero od II stopnia. Tam liczy się rozmowa kwalifikacyjna, na której trzeba wykazać się wiedzą z biologicznych podstaw fizjologii układu nerwowego. Tutaj znajdziesz informacje rekrutacyjne.
Edit: Dopisuję też neurobiologię na II stopniu w Katowicach na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Na stronie kierunku napisano: „Przyjęcia kandydatów odbywać się będą na podstawie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku: biologia, neurobiologia, biotechnologia, kognitywistyka, biofizyka, biochemia, fizyka medyczna, inżynieria biomedyczna, bioinformatyka, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia, elektroradiologia lub inżynieria materiałowa oraz uzyskania odpowiedniej liczny punktów w konkursie średniej ocen wynikającej z przebiegu studiów pierwszego stopnia i udokumentowanej czynnej działalności w STN.”
Dodatkowo chciałabym przekazać informację, że na Uniwersytecie Gdańskim można wybrać specjalizację z neurofizjologii na kierunku Biologia oraz z neurobiologii na kierunku Biologia Medyczna. Są to studia zarówno na I, jak i na II stopniu. Kryteriami dostania się na I stopień Biologii są: zdawanie biologii (waga 0,5), języka obcego (waga 0,2) oraz albo chemia, albo fizyka, albo matematyka (waga 0,3). Dodatkowo, jeśli zdajesz dany przedmiot na rozszerzeniu, to mnoży się go dodatkowo razy 1,5. Z kolei kryteria na I stopień Biologii Medycznej są podobne, ale waga biologii to 0,4, angielskiego 0,3 i tego dodatkowego przedmiotu też 0,3.
Kognitywistyka
Kognitywistyka jest coraz bardziej popularnym terminem, który wziął się z angielskiego „cognitive science”, czyli nauki o procesach poznawczych naszego umysłu. Kierunek ten można w Polsce studiować w Krakowie, Warszawie, Toruniu, Lublinie i Poznaniu. Nie znalazłam niestety rankingu uczelni pod kątem studiowania tego kierunku. Edit: Jednak dowiedziałam się też, że ciężko o ranking, dlatego że kognitywistyka na każdym uniwerku ma trochę inny profil, czasem bardziej filozoficzny, a czasem bardziej w klimatach sztucznej inteligencji. Warto doczytać na stronie danego kierunku po wygooglowaniu 🙂
Poniżej zamieściłam przedmioty, które liczą się przy zdawaniu na kognitywistykę na różnych uczelniach.
- Uniwersytet Jagielloński
- jeden do wyboru z następujących: filozofia lub angielski lub łaciński i kultura antyczna
- dwa do wyboru z następujących: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka
- każdy z powyższych musi być zdawany na poziomie rozszerzonym i ma taką samą wagę
- Uniwersytet Warszawski
- wymagany język polski (waga 20%, przy czym jeśli zdawany jest na poziomie podstawowym, to mnoży się wynik przez „0,6”)
- wymagana matematyka na rozszerzeniu (waga 40%)
- wymagany jest język obcy (waga 15%, ale trzeba zerknąć na ich stronę, bo nie każdy język się liczy; co więcej, podstawa też się mniej liczy, tak jak w języku polskim mnoży się wynik razy „0,6”)
- wymagany jest też jeden przedmiot do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, filozofii, historii i informatyki (waga 25%)
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- język obcy nowożytny, część pisemna (przelicznik: poziom podstawowy ma wagę „0,1”, a rozszerzony „0,3”)
- język polski, część pisemna (przelicznik: poziom podstawowy ma wagę „0,1”, a rozszerzony „0,3”)
- jeden przedmiot z następujących: biologia, chemia, fizyka, historia, informatyka, matematyka, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, język regionalny (w tych przedmiotach przelicznik jest następujący: poziom podstawowy ma wagę „0,2”, a rozszerzony „0,4”)
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- język polski, część pisemna (waga 40%)
- do wyboru: biologia lub chemia lub fizyka lub matematyka lub informatyka lub filozofia (waga 60%)
- co ciekawe, autorzy strony rekrutacyjnej napisali taki komunikat: „Jeżeli kandydat na świadectwie dojrzałości ma odnotowany wynik z wymaganych przedmiotów zarówno na poziomie rozszerzonym jak i podstawowym, to w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniany jest wynik z poziomu, który po przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik daje wyższą wartość.”
- Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
- język angielski oraz dwa przedmioty spośród następujących: język polski, filozofia, fizyka, matematyka, chemia, biologia, informatyka, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, język obcy nowożytny inny niż angielski
- nie jest napisane, jaką wagę ma każdy z przedmiotów, więc pewnie jest taka sama, a co więcej nie ma nic napisanego o tym, czy powinno być to zdawane na rozszerzeniu, ale zakładam, że tak…
- Katolicki Uniwersytet Lubelski
- język polski (stanowi 30%)
- język obcy nowożytny (stanowi 30%)
- inny przedmiot wybrany przez kandydata (stanowi 30%)
- bardzo ciekawe wymagania moim zdaniem 😉 dość mało sprecyzowane i na dodatek nie jest napisane, czy wymagany jest poziom rozszerzony
- Edit: Dodatkowo też Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
- jeden z wybranych przedmiotów spośród: matematyka, język obcy nowożytny (uwzględniony zostanie najlepszy wynik z tych przedmiotów) (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna)
Neuroinformatyka
Jeśli jesteś umysłem ścisłym, to ten kierunek na pewno zainteresuje Cię najbardziej. Neuroinformatyka jest specjalnością, którą można wybrać studiując kierunek „Zastosowania fizyki w biologii i medycynie„, który można wybrać na Uniwersytecie Warszawskim. Żeby się skutecznie rekrutować, musimy obowiązkowo na maturze zdawać:
- język polski (waga to jedyne 5%)
- matematyka (waga to 40%)
- język obcy, jest kilka do wyboru (waga 5%)
- przedmiot do wyboru spośród następujących: fizyka, informatyka, chemia, biologia lub matematyka (tak, matma może być wskazana dwukrotnie) (waga 50%)
- dodam, że poziom podstawowy przeliczania w pierwszych trzech punktach mnoży się przez „0,6”, ale ten przedmiot do wyboru musi być pisany na rozszerzeniu
Medycyna znana też jako kierunek lekarski
Jeśli interesuje Cię zostanie neurochirurgiem, neurologiem, radiologiem czy psychiatrą, to nieuchronnym krokiem będzie ukończenie medycyny. Kierunek lekarski jest kierunkiem bardzo popularnym i można go podjąć na wielu uczelniach. Każda różni się pod kątem tego, z jaką wagą liczone są przedmioty na maturze. Kilkanaście przykładów (kolejność według rankingu Perspektywy dla kierunku lekarskiego w 2020 roku):
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- brany jest pod uwagę wynik z matury rozszerzonej zarówno z biologii, chemii oraz matematyki, każdy z nich ma taką samą wagę
- na stronie rekrutacji dodano jeszcze taką informację: „Ważne! Wymogiem formalnym jest uzyskanie minimum 60% punktów z egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym i chemii na poziomie rozszerzonym, odrębnie dla każdego z tych przedmiotów, oraz 40% z matematyki na poziomie rozszerzonym.”
- Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
- trzy przedmioty: obowiązkowo biologia i chemia na poziomie rozszerzonym oraz fizyka lub matematyka
- co ciekawe, dla fizyki i matematyki nie jest istotne, czy jest to poziom podstawowy, czy rozszerzony, punkty liczone są tak samo
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- obowiązkowo poziom rozszerzony z biologii oraz z jednego z następujących przedmiotów: chemii, fizyki lub matematyki, też na rozszerzeniu (nie podano żadnej wagi przedmiotów, więc zakładam, że każdy wynik liczy się tak samo)
- co ciekawe, żeby brać udział w rekrutacji, trzeba mieć zdaną maturę z angielskiego na poziomie rozszerzonym na min. 80%
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- obowiązkowo trzeba zdać biologię i chemię na poziomie rozszerzonym oraz również obowiązkowo wybrać albo fizykę albo matematykę (jeśli zdajesz na poziomie rozszerzonym, to liczą się tak samo jak biologia i chemia)
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
- poziom rozszerzony z dwóch przedmiotów: z biologii oraz do wyboru: z chemii lub fizyki (nie podano żadnej wagi przedmiotów, więc zakładam, że każdy wynik liczy się tak samo)
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- obowiązkowo biologia i do wyboru chemia lub matematyka lub fizyka; każdy z przedmiotów musi być zdawany na poziomie rozszerzonym (nie podano żadnej wagi przedmiotów, więc zakładam, że każdy wynik liczy się tak samo)
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
- dwa do wyboru, obowiązkowo na poziomie rozszerzonym: biologia albo chemia albo fizyka albo matematyka (nie podano żadnej wagi przedmiotów, więc zakładam, że każdy wynik liczy się tak samo)
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- biologia i chemia są obowiązkowe na poziomie rozszerzonym (i mają wagę „2”), a dodatkowo do wyboru mamy fizykę lub matematykę
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- trzy przedmioty: obowiązkowo zarówno biologia na poziomie rozszerzonym, jak i matematyka na poziomie podstawowym lub rozszerzonym oraz do wyboru: chemia lub fizyka na poziomie rozszerzonym
- trzeba uzyskać przynajmniej 50% wszystkich punktów podczas postępowania rekrutacyjnego
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- obowiązkowo na poziomie rozszerzonym dwa przedmioty: biologia oraz jeden do wyboru z następujących: chemia, fizyka, matematyka (nie podano żadnej wagi przedmiotów, więc zakładam, że każdy wynik liczy się tak samo)
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- wymagane są dwa z czterech przedmiotów na poziomie rozszerzonym (liczą się tak samo): biologia, chemia, fizyka i matematyka
- co ciekawe, w razie jednakowego wyniku rekrutacyjnego decyduje wynik z… polskiego
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- biologia albo matematyka na poziomie rozszerzonym (waga „0,55”)
- chemia albo fizyka albo matematyka (jeśli nie była brana pod uwagę wyżej) (waga „0,45”)
Psychologia
Idąc na psychologię łatwo jest zanurzyć się w neuronaukach, gdyż kierunek ten bazuje na wiedzy o mózgu. Przynajmniej powinien 🙂 Jeśli chodzi o dostanie się na psychologię, to znów posłużę się rankingiem Perspektyw z 2020 roku. W tym przypadku jednak opiszę wymagania rekrutacyjne dla top 5, żeby ten tekst nie przedłużył się do nie wiadomo jak długich rozmiarów.
- Uniwersytet Warszawski
- obowiązkowo na poziomie podstawowym (wtedy waga jest mniejsza) lub rozszerzonym z polskiego (waga 20%), języka obcego nowożytnego (waga 20%), matematyki (waga 20%)
- jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym o wadze 40% – bardzo dużo do wyboru: biologia, chemia, filozofia, fizyka, informatyka, historia…
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- język angielski na poziomie rozszerzonym (waga „2”)
- biologia lub historia lub matematyka (waga „3”)
- SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny z siedzibą w Warszawie
- brane pod uwagę są dwa najwyższe wyniki, przy czym łącznie powinno to być minimalnie 120 punktów
- Uniwersytet Wrocławski
- język polski (jeśli poziom podstawowy to waga „0,5”, jeśli rozszerzony to „1”)
- język nowożytny (jeśli poziom podstawowy to waga „0,25”, a jeśli rozszerzony to „0,5”)
- do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, informatyka, matematyka albo wiedza o społeczeństwie (jeśli poziom podstawowy to waga „0,5”, jeśli rozszerzony to „1”)
- Uniwersytet Gdański
- język polski oraz język obcy (waga „0,3” oraz dodatkowo razy „1,5”, jeśli jest to poziom rozszerzony)
- dwa przedmioty do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, matematyki, filozofii, geografii, historii (waga „0,2”, a jeśli jest to poziom rozszerzony, to dodatkowo mnoży się razy „1,5”)
- co ciekawe, jedną ze specjalności, którą można wybrać jest „neurobiopsychologia”
Edit: Warto popatrzeć na różne specjalizacje danych kierunków na danej uczelni, bo np. Uniwersytet Warszawski ma specjalizację z neuropsychologii klinicznej, a SWPS w Warszawie z neurokognitywistyki. Warto się „doorientować”.
Podsumowanie
Jak widzisz, na różnych uczelniach wyniki maturalne są traktowane w różny sposób, z różną wagą. I głównie dlatego zrobiłam to zestawienie. Wiedz też, że nie musisz iść na kierunki stricte neuronaukowe, jak te powyżej, żeby zostać neuronaukowcem. O innych ścieżkach dotarcia do tego celu pisałam tydzień temu w TYM poście. Powodzenia 🙂
Edit: Dodałam sporo tych „editów”, bo daliście mi wiele sugestii. Czekam na kolejne, chętnie dodam ich więcej 🙂
1 Comment
Zbigniew
2020-11-07 at 12:03Hej, jest też (chyba od tego roku) kognitywistyka na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Pozdrawiam