Menu

Z jakich podręczników nauczysz się o mózgu?

Podręczniki o mózgu

Dzisiejszy wpis powstał w odpowiedzi na coraz częstsze prośby o polecenie „jakiegoś sensownego podręcznika w tematyce mózgu”. Chcę polecić 5 pozycji, które posiadam już od długiego czasu, które mnie nie zawiodły i które wielokrotnie wyjaśniały dane zagadnienie w sposób nawet głębszy, niż oczekiwałam. Co więcej, niektóre z nich napisane są równie ciekawie co wciągające książki beletrystyczne. Chciałabym też na początku zaznaczyć, że 3 książki z 5 napisane są w języku angielskim. Uwaga, post nie jest sponsorowany.

Jak kupować drogie podręczniki?

Podręczniki, szczególnie anglojęzyczne, potrafią kosztować naprawdę krocie. Z tego względu polecam kupować książki używane (wszystkie moje zagraniczne takie były). Można naprawdę bardzo, bardzo dużo zaoszczędzić. Dla osób, którym nie przeszkadza czytanie tysięcy stron elektronicznie polecam poszukanie e-wersji. Czasem stety-niestety (dla osób bez grosza) chodzą też pdfy na nielegalu. Niestety – bo jak zakupiliście swój podręcznik za kilkaset złotych, to może Wam się krew wzburzyć 😀 Stety – bo jeśli wahacie się między kupnem dwóch pozycji, to zerknięcie, jak wygląda wnętrze, może Wam pomóc.

1. „Neuroscience: Exploring the Brain” Mark F. Bear i inni

Moim absolutnym numerem jeden jest pozycja „Neuroscience” Marka F. Beara. Co ważne prof. Bear nadal jest czynnym neurobiologiem i działa na MIT (Massachusetts Institute of Technology). Jego podręcznik jest ceniony na całym świecie i jest bazą kursów nie tylko na MIT, ale również na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w stanie Maryland, czy na Uniwersytecie Pensylwanii. Moje poszukiwania pokazały też, że nawet u nas, na Uniwersytecie Jagiellońskim jest to zalecana książka.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się w naprawdę ciekawy sposób, jak działa mózg (od podstawowych informacji do naprawdę skomplikowanych systemów) to możesz śmiało sięgnąć po tę pozycję. Jeśli chodzi o treści, to znajdziesz tu zarówno wnikliwe wytłumaczenie budowy i funkcji neuronów, jak i układów czuciowo-ruchowych, czy mechanizmów decydujących o naszym zachowaniu. Czyta się baaardzo przyjemnie i zrozumiale.

2. „Principles of Neural Science” Eric R. Kandel i inni

Kolejna kultowa pozycja. Podręcznik Kandela i Beara tworzą „Top 2” najbardziej szanowanych i popularnych podręczników neuronaukowych. Eric Kandel to kolejny świetny neuronaukowiec! W 2000 roku został doceniony Nagrodą Nobla za swoje dokonania w dziedzinie procesów pamięciowych w mózgu. Już samo nazwisko zachęca do wgłębienia się w tę książkę! Ten podręcznik nie tylko jest polecany na Jagiellonce, ale też np. na Uniwersytecie Stanforda, czy Columbii.

W kontekście treści, znajdziemy tutaj również wszystkie najważniejsze informacje (neurony, mózg, układy funkcjonalne, zachowanie…) i też napisany jest niesamowicie przystępnie, ale z jakiegoś powodu osobiście preferuję podręcznik Beara. Nie zmienia to faktu, że wielu naukowców woli Kandela, więc myślę, że samodzielnie musisz wyrobić sobie opinię 😉

3. „Neurobiologia: Krótkie wykłady” Alan Longstaff

Podręcznik Longstaffa (z całej świetnej serii „Krótkie wykłady”) to z kolei godna polecenia pozycja w języku polskim. Jej ogromnymi zaletami są nienaganna merytoryka, ale również zwięzłość, przez co ze wszystkich podręczników, które dziś polecam, ta przytłacza najmniej. No i cena również jest najbardziej zachęcająca, bo czymże jest 60-70 zł w porównaniu z np. ponad 500 zł za Kandela, czy wręcz ponad 1500 za pozycję, którą polecę jako ostatnią.

4. „Fizjologia” William F. Ganong i inni

Kolejną pozycją jest „Fizjologia” Ganonga – genialna książka, którą można znaleźć w polskim tłumaczeniu. Jak można domyślić się po tytule, nie jest to podręcznik stricte o mózgu, tylko o funkcjonowaniu całego organizmu, ale według mnie warto poznać działanie wszystkich narządów i układów, na które tenże mózg ma wpływ. Ta książka zrozumiale to ułatwia i, co ważne, jest naprawdę dokładna merytorycznie.

5. „Anatomy & Physiology: The Unity of Form and Function” Kenneth S. Saladin

Ostatnim podręcznikiem, który dziś polecę jest „Anatomia i Fizjologia” Saladina. To jest podręcznik, który poniekąd narzucili nam prowadzący przedmiotu „Anatomia i Fizjologia”, podczas moich studiów pierwszego stopnia. Przyznam, że wtedy nie umiałam go docenić. Poza tym – to była pierwsza pozycja tak ogromnych rozmiarów, więc czułam się bardzo zniechęcona i przytłoczona. Dopiero po kilku miesiącach i latach od skończenia tego przedmiotu, zaczęłam doceniać bogactwo treści i przystępność przekazu. Oczywiście, tytuł wskazuje na to, że ten podręcznik również nie jest tylko o mózgu, ale jeśli interesuje Was funkcjonowanie całego organizmu, to oprócz tematów neuro, znajdziesz tam ogromnie dużo innych fascynujących informacji.

Może masz do mnie jakieś pytanie a propos któregoś z podręczników? Albo chcesz polecić jakiś spoza listy? Koniecznie daj znać w komentarzu!

No Comments

    Leave a Reply